هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

18811

سرمایه‌های ذاتی شهر در خدمت شهروندان قرار می‌گیرد؛
باززنده‌سازی شبکه‌ گذرهای هویت‌مند شهر تاریخی سمنـان

 

 

شهر تاریخی سمنان دارای ۶ محله اصلی هم‌نام با ۶ استخر با نام‌های «شاهجوی، لتیبار، ناسار و اسفنجان، کدیور، کوشمغان و زاوغان» و همچنین تعدادی جزءمحله وابسته است. سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان در اجرای طرح‌های موضعی و موضوعی شهری که موردنیاز ساکنان این محله‌هاست، به عنوان بازوی تسهیل‌گر شهرداری، در محدوده منطقه یک به ویژه در امر بسترسازی، تعریض‌های

موضعی و آزادسازی معابر و پهنه‌ّهای محلی و همچنین تأمین زیرساخت‌های مراکز محله‌ای از طریق تملک، آزادسازی و طرح تجمیع عمل می‌کند. فرسودگی بافت، تکلف‌های ثبتی در مباحث مرتبط با وراثت و تعدد مالکان و توجه به ملاحظات امور وقفی باعث متروکه و بلاتکلیف ماندن برخی پلاک‌ها شده و در پاره‌ای مواضع، حصول توافق در رسیدن به اهداف را با دشواری مواجه می‌کند.
با این وجود، تجربه مطلوب کارشناسان امر در سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان و اختصاص حدود ۷۰ درصد از اعتبارات این سازمان به عنوان مهمترین ابزار در برون‌رفت از این موانع کارساز است.

 

پیگیری رفع موانع اجرای پروژه کومش سبز و صحن شهری حضرت یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) با قوت در حال انجام است
اما فارغ از این وظیفه جاری، سازمان در انجام برخی از پروژه‌های شهری عاملیت و مشارکت دارد. پروژه کومش سبز، شامل بازسازی محله اسفنجان با زیربنای حدود ۳۰ هزار مترمربع در پهنه‌ی ضلع شرقی مسجد امام خمینی(ره) از جمله این پروژه‌هاست. این پروژه که در آذرماه سال گذشته به طور رسمی رونمایی شد، در سه تراز زیرزمین، همکف و یک طبقه با کاربری‌های متنوع اعم از پارکینگ، تجاری، اداری، آموزشی، خدمات محله‌ای و مسکونی تعریف شده است. اجرای این پروژه با توجه به وقوع در محدوده‌ بلا فصل مسجد تاریخی امام (ره) و همچنین عرصه ثبت‌شده این بنا، همواره متأثر از ضوابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و رفع مانع اجرای آن با توجه به ماهیت چند‌وجهی پروژه و لزوم مشارکت موثر بخش خصوصی برای تسریع در اجرا را می‌طلبد.
در خصوص اجرای پروژه احداث صحن شهری بقعه حضرت یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) که بیش‌ترین اثر بر بازتعریف قلب تاریخی شهر سمنان را خواهد گذاشت، ترغیب به مشارکت مسئولانه شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به همراه سازمان اوقاف و امور خیریه استان سمنان در کنار شهرداری سمنان و با هدایت سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع از طریق سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان به طور مستمر پیگیری و از ایشان مطالبه می‌شود.
محمودرضا دارایی، یادآور شد سهم عمده ابنیه واقع در محدوده این دو طرح توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان تملک شده است. دارایی در این ارتباط با تأکید بر این که سازمان متبوعش، در اجرای این پروژه نقش تسهیل‌گری و هدایتی دارد و اجرای این پروژه در شرایط امروز به تنهایی از عهده سازمان خارج است، تصریح کرد که مجموعه شهرداری سمنان بسترهای لازم را برای اجرای این طرح فراهم خواهد کرد.
شایان ذکر است در سال گذشته فراخوانی به منظور شناسایی سرمایه‌گذار برای مشارکت در اجرای این پروژه منتشر شد.
رونق‌بخشی به محلات قدیم و باززنده‌سازی شبکه معابر هویت‌مند شهر تاریخی سمنان با محوریت حرکت پیاده و تأکید بر حضور آب در شهر از دیگر اقداماتی است که شهرداری سمنان از طریق سازمان نوسازی و بهسازی، دنبال می‌کند، بخشی از اهداف در این حوزه، به واسطه افزایش کیفیت عملکردی و دیداری گذرهای اصیل و منتهی به مراکز هر محله مورد پیگیری قرار می‌گیرد و بخشی دیگر از طریق ساماندهی باغ‌راه‌ها از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.
باغ‌راه دیور از جمله گذرهای هویت‌مندی بود که سال گذشته مورد بازسازی قرار گرفت. در سال جاری نیز اجرای پروژه ساماندهی باغ‌راه میان‌محله در زاوغان، در دست انجام است که مرحله نخست آن در محدوده پایین استخر پایان پذیرفته است. باغ‌راه میان‌محله دارای ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی قابل توجهی است. وجود مسجد جامع زاوغان و چند آب‌انبار در مسیر این گذر و در منتهی‌الیه جنوبی خود مجموعه بقاع متبرکه، امامزادگان سیدجلال(ع)، سیدمهدی(ع)، اشرف(ع) و علویان(ع) با عنوان «بقیع عجم» از جمله این ظرفیت‌هاست.
پس از انجام این اقدامات مسیر یادشده مورد توجه مسئولان عالی‌رتبه استانی قرار گرفت که پیاده‌روی استاندار در معیت فرماندار، برخی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار محترم، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تأکید ایشان به تسریع در انجام کار گواه اهمیت موضوع است. توضیح این که این پروژه در کنار پروژه توسعه حرم حضرت یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) به عنوان دو پروژه مورد حمایت سازمان یونیدو نیز می‌باشد که فرایند انجام هر مرحله از کار در قالب طرح ملی تکاپو به طور ویژه از سوی متولیان امر تعقیب می‌شود.
نکته قابل توجه در این میان آن است که مراکز محله‌های شهر تاریخی سمنان به واسطه معابری هویتمند به یکدیگر مرتبط شده‌اند و بر این اساس سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان به جای انجام اقدامات جزیره‌ای، باززنده‌سازی شبکه‌ای معابر هویت‌مند را به منظور دستیابی به وحدت شهر حین توسعه، در عین کثرت محله‌ها، هدف طرح و اجرای پروژه‌ها قرار داده است.
با این اقدام، گذرهای مذکور در دل مرکزمحله‌ها برجسته می‌شوند و با اتصال به یکدیگر در مدار بهره‌برداری شهری قرار می‌گیرند. به گفته دارایی باززنده‌سازی این شبکه معابر با رویکرد پیاده‌محور، به ارتقاء سلامت و پویایی و رونق‌بخشی اقتصاد شهری، کمک شایانی می‌کند.

 

 

افزایش ارزش افزوده محله‌ها با احیاء و مرمت خانه‌های تاریخی
مشارکت دادن، ترغیب و تشویق ساکنان هر محله در امر مرمت و احیاء عناصر کالبدی هویت‌مند واقع در محدوده مراکزمحله‌ای و ضمن کمک به احیاء محله و ایجاد فضای شهری مطلوب می‌تواند زیرساخت‌های لازم در این خصوص برای پذیرش گردشگران محلی و عبوری از شهر را ممکن نماید. در این خصوص تملک هدفمند و نمونه‌ای خانه‌های باارزش تاریخی در هر محله برای تعریف در شبکه خانه‌های مستعد بوم‌گردی بر روی شبکه معابر هویتمند در دستور کار سازمان قرار دارد.
این خانه‌ها به لحاظ معماری، موقعیت قرارگیری و مقیاس نیز حائز اهمیت هستند و دایر بودن آن‌ها بر ارزش افزوده محله‌ها می‌افزاید. حسن تعلق برای ساکنان و شوق بازگشت برای زندگی از سوی متقاضیان سکونت در این محله‌ها و ایجاد پایگاه‌های استقرار گردشگران و افزایش مدت اقامت ایشان در شهر از جمله این ارزش‌هاست. دارایی اعتقاد دارد هریک از محله‌های شش‌گانه، قابلیت دارد تا گردشگران را یک روز و یک شب، ماندگار کند؛ بر این اساس، با احتساب یک روز دیگر به همراه جزءمحله‌های وابسته خود برای آشنایی با حریم شهر و ظرفیت‌های قرارگیری در حاشیه کویر از یک‌سو و کوهستان از سوی دیگر، شهر سمنان برای یک گشت و گذار هفت‌روزه جاذبه و قابلیت دارد و این هدفی است که شهرداری سمنان باید طی دو سال آینده به آن دست یابد.
با تحقق این هدف، هر گردشگر، یک روز کامل را با مردم یکی از محلات شش‌گانه و جزءمحله‌های وابسته آن، زندگی می‌کند و با فرهنگ سمنان آشنایی نزدیک برقرار می‌کند. این رویکردی است که از نوروز امسال در قالب برنامه «شهرمان را محله‌به‌محله ببینید» آغاز شد.
در صورت اراده انجام تمام و کمال این برنامه بهره‌برداری از شهر تا ۲ سال آینده، یک گردشگر بومی یا عبوری سمنان را مقصد گردشگری خواهد یافت و گامی به سوی تحقق چشم‌انداز تبدیل سمنان از معبر به مقصد برداشته می‌شود.

 

 

رونمایی ازکتاب «جغرافیای کالبدی فرهنگی بافت تاریخی شهر سمنان» در هفته دولت
به گفته دارایی تدوین کتاب «جغرافیای کالبدی فرهنگی بافت تاریخی شهر سمنان» با حمایت سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان و مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از یکسال پیش تا کنون به طول انجامیده است و حدود ۵۰ اثر اعم از خانه و بناهای باارزش در شهر را که حائز اهمیت تاریخی و هویتی می‌باشد در یک مجلد برای بهره‌گیری علاقه‌مندان و معرفی هرچه بهتر شهر سمنان در معرض استفاده عموم خواهد گذاشت. در راستای اقدامات فرهنگی در حال انجام توسط سازمان نیز تولید فیلم مستندی با عنوان «سمنان شهری در باغ» با مشارکت سازمان صدا و سیمای مرکز استان نیز آغاز گردیده است.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group