هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG13230297

آرزو گلکار؛ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان؛
«سمنان شهری در باغ»، میراثی برای بشریت

 

 

 

نشست‌های پرشماری به منظور بررسی موضوع ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ» برگزار شده است. آن‌‌چه در این حوزه به اداره میراث فرهنگی مربوط می‌شود، بافت تاریخی و نظام تقسیم آب سنتی سمنان است. در این سیستم که از شمال تا جنوب سمنان امتداد یافته، سازه‌هایی با ارزش میراثی وجود دارد.

ما در این حوزه افزون بر سیستم آبیاری سنتی، موضوع ثبت جهانی بخشی از بازار سمنان، شامل بازارهای پایین و شیخ علاءالدوله، تکیه، گرمابه و تیمچه پهنه، مساجد جامع و امام خمینی(ره) و حرم مطهر امامزاده یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) را دنبال می‌کنیم و پرونده‌ای نیز به همین منظور تشکیل شده است. خوشبختانه با مطالعه این پرونده برای ثبت جهانی بافت تاریخی مذکور موافقت شده است. بی‌تردید ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ» و محدوده بافت تاریخی، سبب می‌شود که به سادگی از کنار این میراث‌های ارزشمند عبور نکنیم؛ بلکه باید بدانیم با ثبت جهانی، این میراث، متعلق به همه بشریت خواهد بود.

 

حجت‌الله ذوالفقاری؛ معاونت عمرانی شهرداری سمنان؛
بدنه‌سازی و ایجاد مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در محدوده باغات

شهرداری سمنان، با هماهنگی دیگر نهادهای موثر فرهنگی و شهری، درنظر دارد، طرح جامعی را در راستای ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ» اجرا کند. شهر سمنان یکی از معدود شهرهای ایران است که باغات بسیار زیادی را در دل خود پرورده است؛ برای استفاده از این ظرفیت، مشاورانی به کار گرفته شدند و طراحی‌ها و بدنه‌سازی‌هایی به منظور ایجاد مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در محدوده باغات سرسبز و زنده سمنان، برای استفاده گردشگران داخلی و خارجی و نیز مردم شهر اخلاق به انجام رسید. این طرح‌ها هم‌اکنون از طریق سازمان نوسازی و بهسازی بافت قدیم سمنان در حال پیگیری است و اقداماتی همچون ایجاد باغ‌راه «دیور» با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت همراه بوده است.

 

علی‌اکبر اخلاقی؛ مدیرعامل شرکت آب‌بران رودخانه سمنان؛
مولفه‌های سنتی نظام تقسیم آب را حفظ کنید

شهرداری سمنان، اداره جهاد کشاورزی و دیگر ارگان‌های دولتی دخیل در ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ» باید همکاری‌های خود را به گونه‌ای سامان دهند که از طرفی مولفه‌های قدیمی و سنتی سیستم تقسیم آب و باغات سمنان حفظ شود و از طرفی حقوق کشاورزان و باغداران پایمال نشود. طرح‌های جدید در این حوزه، باید طرح‌هایی جامع باشد که به تخریب ساختارهای پیشین منجر نشود و چنان‌چه این اصول رعایت شود، کشاورزان نیز در اجرای طرح‌های مربوطه با نهادهای مسئول همکاری خواهند کرد. در ارتباط با سیستم تقسیم آب نیز لازم است دقت شود که طرح‌های تعریف‌شده جدید منطبق با اسناد قدیمی باشد و خللی در این سیستم به وجود نیاید.

ایرج ذوالفقاری؛ مدیر جهاد کشاورزی
شهرستان سمنان پایان غفلت از ظرفیت‌های باغات

اسناد و وقف‌نامه‌های به‌جای‌مانده از قرن‌های چهارم و هشتم، نشان می‌دهد که باغداری، زراعت و سیستم تقسیم آب از قدیم‌الایام در حوزه شهری سمنان وجود داشته است. این سیستم، واجد مقررات ویژه‌ای بوده است؛ به گونه‌ای که می‌توان آن را یکی از قانون‌مندترین و روش‌مند‌ترین روش‌های آبیاری زمین‌های کشاورزی در جهان دانست. متأسفانه هم‌اکنون از طرفی به صورتی رندانه، منابع آبی مورد دست‌درازی واقع شده و به اموری غیر از زراعت و باغداری اختصاص می‌یابد و از سوی دیگر، برنامه مطلوبی برای حفظ باغات و بهره‌وری اقتصادی آن‌ها ارائه نشده است. ما همواره چشمان خود را به روی ظرفیت‌های ۶۰۰ هکتار باغ موجود در محدوده شهری بسته‌ایم. امید می‌رود ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ» آغازی بر پایان غفلت‌ها در این حوزه باشد.

 

غایبی، مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان؛
بخش قابل توجهی از باغات از بین رفته است

رجوع به پیشینه تاریخی سمنان، مشعر بر این نکته مهم است که پیش‌تر، باغ‌های بسیاری، فضای پیرامونی ساختار هسته مرکزی این شهر، که در منطقه‌ای کویری بنا شده است را تشکیل می‌داد. این باغات در شمال، جنوب، شرق و غرب سمنان رونق داشتند، حال آن که متأسفانه طی سالیان گذشته، به علت کم‌آبی و برخی دلایل دیگر، بخش قابل توجهی از آن‌ها به ویژه در قسمت‌های شمالی و شرقی شهر، خشک شده و از بین رفته است. در گذشته مولفه‌های میراثی، درختان خاص و محصولات کشاورزی متنوعی در این منطقه کویری وجود داشته است که احیاء آن‌ها در ذیل برنامه ثبت جهانی «سمنان؛ شهری در باغ»، افزون بر رونق گردشگری، در توسعه کشاورزی، اشتغال‌زایی و افزایش سرانه درآمد شهروندان مفید خواهد بود.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group