هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

داشته ها در سمنان اشمیت Smallمشاور و کارشناس توسعه گردشگری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز:

به داشته‌های خود افتخار کنید!

 

 

در هفته گذشته، پیرو دعوت نماینده یونیدو در استان و در راستای برنامه‌ریزی اجرای برنامه‌های عملیاتی طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو) در استان، فلورین سنگ‌اشمیت، مشاور و کارشناس توسعه گردشگری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، یونیدو(مستقر در اتریش)، به استان سمنان سفر کرد تا ضمن بررسی چگونگی حمایت از روند توسعه گردشگری در این استان، ذیل طرح تکاپو، راهکارهای تقویت زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری را مورد ارزیابی قرار دهد.

در حاشیه این سفر، گفتگویی اختصاصی با سنگ‌اشمیت ترتیب دادیم و پرسش‌هایی را در ارتباط با مأموریت‌های یونیدو در سمنان، استانداردهای حرکت در مسیر توسعه گردشگری و ارزیابی روند کنونی توسعه در ایران و سمنان، با وی در میان نهادیم. آن‌چه می‌خوانید حاصل این گفتگوست.

به عنوان پرسش نخست؛ ارزیابی اجمالی شما از سفر به سمنان چیست و به نظر شما آیا ظرفیت‌های سمنان چنان‌که شایسته است مورد بهره‌برداری قرار گرفته است؟
پیش از هرچیز، باید بگویم من روز فوق‌العاده و هیجان‌انگیزی در استان سمنان داشتم و فکر می‌کنم سمنان را به خوبی مشاهده کرده‌ام و می‌توانم به آسانی این استان را به دوستان و همکارانم معرفی کنم. من تحت تأثیر استان سمنان قرار گرفته‌ام؛ البته من پیش از آمدن به این‌جا، درباره سمنان بسیار مطالعه کرده بودم. با وجود برنامه‌های بسیار ضیق من در این سفر، مشتاقانه برنامه‌ها را دنبال کردم و از چندین منطقه برجسته در استان سمنان دیدن کردم. البته من تا این لحظه، همه جاذبه‌های برجسته سمنان را مشاهده نکرده‌ام؛ اما فکر می‌کنم که بررسی اجمالی شایسته‌ای در ارتباط با تجارب گردشگری در استان سمنان داشته‌ام. پیش از هرچیز باید بگویم که من فکر می‌کنم، استعدادهای نهانی عظیمی در استان سمنان وجود دارد که این استعدادها تاکنون به طور تمام و کمال مورد استفاده قرار نگرفته است. من فکر می‌کنم که شمار قابل توجهی از منابع طبیعی بسیار غنی و مولفه‌های فرهنگی-تاریخی گرانبها در این منطقه وجود دارد. سمنان، مناظر و طبیعت بسیار شکیلی دارد. من فکر می‌کنم تمامی این شاخصه‌ها در کنار یکدیگر، می‌تواند به طور بسیار شایسته‌ای توسعه گردشگری را جهت‌دهی کند. به نظر من در درجه نخست، این جهت‌دهی بیش‌تر برای گردشگری بومی و نقش‌آفرینی سمنان در کریدورهای میان مشهد و دیگر شهرهای ایران اهمیت دارد و در این میان ایمن‌سازی بخشی از این کریدور که در سمنان واقع شده، سهم استان را از کیک گردشگری، محفوظ خواهد داشت!

 

سفر به سمنان در چارچوب مأموریت‌ یونیدو در اجرای طرح تکاپو
به طور کلی هدف شما از سفر به سمنان چه بود؟
این سفر در چارچوب مأموریت یونیدو هدف‌گذاری شده بود. یونیدو در برخی زمینه‌ها با ذینفعانی از بخش‌های خصوصی و دولتی در استان سمنان همکاری می‌کند.

دیدگاه شما در ارتباط با چشم‌انداز توسعه سمنان چیست و این مهم با چه مولفه‌هایی در ارتباط است؟
من بی‌تردید به چشم‌انداز توسعه سمنان می‌اندیشم. [یونیدو می‌خواهد] چگونگی حمایت از توسعه گردشگری در استان سمنان را مورد ارزیابی قرار دهد. بدیهی است، همانگونه که بیان شد، کریدور مهم شرقی-غربی در مسیر مشهد-سمنان-تهران و نیز کریدور مهم شمال‌شرق در استان سمنان وجود دارد و این مهم به علاوه نمای کل منطقه، در تمامی نقشه‌ها پدیدار است. از این گذشته، من فکر می‌کنم در یک معنای معقول از گردشگری، به نظر می‌رسد توسعه گردشگری در سمنان به طور بسیار وثیقی به طبیعت مربوط می‌شود؛ بنابراین هرچیزی که مبتنی بر طبیعت و مبتنی بر سازگاری با محیط‌زیست باشد، ظرفیت عظیمی برای نقش‌آفرینی در تحقق توسعه گردشگری دارد.

شاخصه‌های تاریخی-فرهنگی استان، برجسته و جذاب هستند
از سوی دیگر، شاخصه‌های تاریخی-فرهنگی استان سمنان بسیار برجسته هستند. من همچنین فکر می‌کنم که این شاخصه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی، می‌تواند به خوبی با جذب مسافر به سمنان مرتبط باشد.

ممکن است شهروندان سمنانی مایل باشند که بدانند، یونیدو به طور مصداقی و مشخص در حوزه گردشگری استان سمنان چه کاری انجام می‌دهد؟
در این‌جا جنبه‌های گوناگونی وجود دارد؛ یکی از جنبه‌ها آن است که ما قطعا به دنبال حمایت‌های زیربنایی و یافتن چگونگی بهبود بخشیدن به واحدهای اقامتی برای ارتقاء وضعیت ارائه امکانات هستیم، به طوری که مردم بتوانند در طول شب در استان اقامت کنند. جنبه دیگر دنبال کردن چگونگی ارتقاء بخش مردمی شاغل در حوزه گردشگری است.

چنان‌که مستحضرید خانه‌های سنتی پرشماری در استان سمنان وجود دارد؛ پیشنهادات شما برای استفاده بهتر از این خانه‌ها چیست؟
هنگامی که از خانه‌های سنتی سخن می‌گوییم، باید درنظر داشته باشید که این خانه‌ها نیز استعدادهای نهانی سترگی برای مورد استفاده قرار گرفتن با حفظ مقاصد گردشگری دارند. از چشم‌انداز من، یکی از عظیم‌ترین چالش‌ها در این حوزه آن است که مردمان بسیاری همچنان در این خانه‌های تاریخی زندگی می‌کنند. تعداد بسیار زیادی از این خانه‌های تاریخی، نیازمند خدمات‌رسانی به واسطه پیش‌قدم شدن کارآفرینان هستند و چالش در چگونگی همکاری مشترک کارآفرینان و متولیان این خانه‌ها و نیز در چگونگی گرد هم آوردن عموم مردم و حامیان این خانه‌هاست. مسأله اصلی در این میان، دنبال کردن خط سیر همسانی در حوزه توسعه گردشگری در سراسر منطقه است.

اهمیت یافتن راهکار نزدیک‌تر کردن بخش‌های مردمی
تأکید می‌کنم که چگونگی نزدیک‌تر کردن بخش‌های مردمی به یکدیگر و برندسازی برای سمنان؛ برندی که بتواند در ابعاد ملی و بین‌المللی ترویج شود؛ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به اعتقاد شما چه اقدامی می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه استان سمنان در حوزه گردشگری را به فعلیت درآورد؟
من در استان سمنان ظرفیت‌های بسیار غنی فرهنگی، تاریخی و مذهبی را مشاهده کردم و نمی‌توان منابع طبیعی استان را نیز از یاد برد. ترکیب این ظرفیت‌ها راه موفقیت چشمگیر در حوزه توسعه گردشگری را در آینده هموار می‌سازد.

بنابراین آیا شما بر این باورید که استان سمنان شرایط مطلوبی برای قرار گرفتن در مسیر توسعه دارد؟
بله، من کاملا این سخن را که شرایط استان سمنان سازگاری لازم را برای توسعه داراست درست می‌دانم.

به داشته‌های خود در سمنان افتخار کنید!

شما در سخنان خود به موضوع ارتقاء بخش مردمی شاغل در حوزه گردشگری اشاره کردید. این اتفاق چگونه رخ خواهد داد؟
نکته مهم آن است مردم باید با یکدیگر کار کنند. من فکر می‌کنم وضعیت کنونی باید روزی بهبود پیدا کند؛ اما به طور کلی ظرفیت‌های عظیمی در سمنان وجود دارد و من می‌توانم به شما بگویم که شما می‌توانید به داشته‌های خود در این‌جا افتخار کنید. ما در جمع‌بندی پروژه‌های خود، می‌کوشیم این داشته‌ها را رشد دهیم و حتی آن‌ها را در پله بالاتری قرار دهیم.

رعایت استانداردهای حرکت در مسیر توسعه گردشگری

با توجه به اطلاعاتی که از وضعیت استان کسب کرده‌اید، اولا چه استانداردهایی را برای نیل به توسعه گردشگری در استان ضروری می‌دانید؟ ثانیا دیدگاه شما در ارتباط با برونداد عملی پرداختن به موضوع برندسازی در حوزه گردشگری چیست؟
من فکر می‌کنم که استانداردهای متنوعی به لحاظ سازش با مقتضیات محیط در این حوزه وجود دارد. این تنوع بسیار بنیادین است. من فکر می‌کنم ما باید دریابیم که چگونه می‌توانیم وضعیت برخی از واحدهای اقامتی را ارتقاء دهیم و بدین واسطه شاهد پیشرفت‌هایی در حوزه رعایت استانداردهای واحدهای اقامتی باشیم. به عقیده من، امکان عظیمی در پروژه‌های یونیدو برای حمایت از این اقدام وجود دارد.
در ارتباط با پرسش شما درباره موضوع برند نیز من گمان می‌کنم که این امر بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که برند می‌تواند در یک موضوع خاص یک هویت مشترک میان مردم فراهم کند. شما از این امر آگاهید که اگر یک برند داشته باشید و نیز اگر انگاره‌ای از این که توسعه استان سمنان به کدام سو می‌رود داشته باشید و آن برند و انگاره توسط تمامی مردمان ادراک شود؛ آن‌گاه برند، به طور شدیدی، حمایت‌گر توسعه خواهد بود؛ چرا که با وجود آن، هرکس، تصوری از آن برند در ذهن خود دارد و چیزی برای به اشتراک گذاشتن در میان مردم.

منابع طبیعی و تاریخی را با مدرنیزاسیون ویران نکنید!

دیدگاه شما درباره در جریان بودن روند توسعه در ابعاد گوناگون در کشور و استان سمنان به واسطه بکارگیری مولفه‌های مدرن چیست؟
من امیدوارم که مردم استان سمنان، بهای منابع طبیعی و تاریخی را تا آن اندازه بدانند که این منابع را به واسطه مدرنیته و توسعه زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری تصنعی ویران نکنند. من فکر می‌کنم که شما مجال آن را دارید که این استان را تحت هر شرایط پایداری، با ترکیب زیرساخت‌های گردشگری، مردم و طبیعت توسعه دهید. من چنین می‌اندیشم که ترکیب این عناصر راستین، پروژه بسیار نیک‌فرجامی خواهد بود.

از نگاه شما چه بایسته‌هایی به منظور جذب گردشگران برای بازدید از نظام تقسیم آب سمنان باید مدنظر قرار بگیرد و دیدگاه کلی شما درباره این نظام چیست؟
بسیار صادقانه به شما می‌گویم که در خاستگاه و آغاز بازدیدم به طور کامل در نیافتم که این نظام چیست. من به محل تقسیم آب نگاه کردم و پنج شعبه جوی آب دیدم؛ اما متوجه نشدم که این مکان دقیقا چه کارکردی دارد. اما درست در پی پیاده‌روی در امتداد مسیر آب، من ظرفیت‌های انگاره‌ای که در پس نظام تقسیم آب بود را درک کردم و همچنین دریافتم که این نظام منحصربفرد است. در حقیقت من اکنون فکر می‌کنم که این نظام در سراسر جهان، بسیار یکتاست. من حتی از همکارانم خواهش کردم که این نظام را به عنوان یک مکان میراثی باارزش که دارای غنای لازم برای بررسی‌های دقیق است، در یونسکو مورد مطالعه قرار دهند. به عقیده من سزاوار است که این نظام از نقطه نظر گردشگری، به دقت مورد بحث قرار بگیرد. این نظام کشش‌های دلپسندی دارد.

ادغام «مردم»، «کشاورزان» و «بناهای تاریخی» در مفهوم گردشگری!
پرسش اساسی در مورد نظام تقسیم آب آن است که شما چگونه می‌توانید، مردمانی که در مسیر نظام تقسیم آب زندگی می‌کنند، کشاورزان و خانه‌های موجود در مسیر را در تعامل با یکدیگر قرار دهید و چگونه می‌توانید برای کسب مزایایی، این سه را در قالب مفهوم گردشگری با یکدیگر ادغام کنید؟ پرسش دیگر آن است که کشاورزان چگونه از مزایای پروژه‌های مرتبط با نظام تقسیم آب بهره‌مند خواهند شد؟ من گمان می‌کنم که پاسخ درست به این پرسش‌ها می‌تواند این حس را در کشاورزان تشدید کند که نظام تقسیم آب را توسعه دهند؛ چرا که این انگاره‌ای سودمند برای آن‌ها خواهد بود.

در ارتباط با عقبه فرهنگی توسعه گردشگری، وضعیت استان سمنان را چگونه تحلیل می‌کنید؟
روشن است که تمایزی میان هر یک از ابعاد فرهنگی توسعه گردشگری وجود دارد. من فکر می‌کنم مردمانی که به میزان ناچیزی آن‌ها را تجربه کردم، مواد پختنی (قابل فراوری و تبدیل به محصول گردشگری) شگفتی دارند. از طرفی، من مناطق تاریخی و مذهبی بسیار خوش‌منظری را مشاهده کرده‌ام. من خانه‌هایی با معماری هنرمندانه را مشاهده کرده‌ام که وجود این خانه‌ها در حقیقت با ابعاد فرهنگی توسعه گردشگری ارتباط دارند. به عقیده من این داشته‌ها برای گردهم آمدن در قالب یک پکیج به عنوان فراورده گردشگری، چیزی بیش‌تر از کافی است!

در یک نگاه راهبردی، روند توسعه گردشگری در استان سمنان به صورت گام به گام باید شامل چه مولفه‌هایی باشد؟
نخستین راهکاری که ما باید از آن بهره بگیریم، آن است که مردم و ذینفعان را از بخش‌های دولتی و خصوصی گردهم آوریم تا با یکدیگر کار و تشریک مساعی کنند.

به موازات ترقی برند مشترک سمنان حرکت کنید
چنان‌که پیش‌تر گفتم ظرفیت‌های سمنان باید گرد هم آورده شود. شناسایی نقاط پیوست مردم و ذینفعان و تعیین مقاصد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید به این پرسش پاسخ دهید چرا می‌خواهید استان سمنان توسعه پیدا کند؟ و سمت‌گیری این توسعه به چه نحوی است؟ پس از پاسخ به این پرسش‌ها، شما باید یک برند مشترک برای استان تعریف کنید و به موازات ترقی این برند حرکت کنید. یونیدو عناصر کلیدی در این حوزه را شناسایی خواهد کرد؛ عناصری که به عنوان مثال مبتنی بر سازگاری با محیط‌زیست باشد. عناصر کلیدی دیگر، به مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی بازمی‌گردد و ما برای هریک از این عناصر، «برنامه‌های سفر» در قالب پکیجی از تورهای گردشگری تعریف می‌کنیم. در انتها نیز این پکیج‌ها را به گروه‌هایی در داخل و خارج از کشور ارائه می‌کنیم و می‌کوشیم بر این اساس استان سمنان را به دیگران معرفی کنیم. این، کم و بیش، همان تدبیری است که ما باید اتخاذ کنیم. افزون بر این، ما سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی را در محل‌های اقامتی انتخاب‌شده‌ای که شایسته و سازگار با عناصر فوق‌الذکر باشند تقویت و حمایت می‌کنیم.

هراس دارم که با سرعتی نامعمول به دنبال توسعه باشید!

پیشنهادات شما برای پیشبرد اصولی روند توسعه در ایران، در شرایط کنونی سیاسی- اقتصادی ما چیست؟
من گمان می‌کنم پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، شما باید روند توسعه را زیرنظر بگیرید. من هراس دارم که شما پس از این، با سرعتی نامعمول به دنبال توسعه باشید. شما باید مراقب باشید تا ارتباط «مردم» و «طبیعت» را به واسطه توسعه ویران نکنید!

در ارتباط با سرمایه‌گذاری، وضعیت ایران را چگونه یافته‌اید؟
در طی همین چند روز گذشته، افراد بسیاری از طرف کمپانی‌های تجاری از آلمان و دیگر کشورها به ایران سفر کرده‌اند و خیلی‌ها مایلند برای سرمایه‌گذاری به این کشور سفر کنند. همچنین نمایندگان بسیاری از شرکت‌ها، برای بررسی چگونگی آغاز تجارت، به ایران سفر کرده‌اند. به نظر من پیشرفت سریع و بزرگی در انتظار ایران است.

و سخن آخر.
ما بیش‌تر و بیش‌تر درباره داشته‌ها و ظرفیت‌های استان سمنان اطلاعات کسب می‌کنیم و همچنین از این شهر دیدن می‌کنیم و می‌توانیم از این منطقه زیبا لذت ببریم.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group